ESPOR FACTS

Esporun yenilikçi medyası!

xfl0ud Röportajı 1v11 Serisi 1. Bölüm!

ESPORFACTS X xfl0ud Röportaj

ESPORFACTS olarak espor sahnelerinin hayalini kuran, esporcu olmak isteyen genç oyuncularımızı harekete geçirmeyi amaçlayan yeni projemizin ilk bölümünü sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu sektörün bir parçası olarak sektöre yeni kanlar katabilirsek ne mutlu bize. Bu yolda projemizi renklendirecek, kariyerlerinin perde arkasındaki hikayeleriyle genç oyunculara yol gösterecek ve bu amaç uğrunda bizimle iş birliği yapacak tüm profesyonellerimize şimdiden teşekkür ederiz.

 

Serimizin ilk konuğu Türk CS:GO sahnesinin genç ve yetenekli oyuncularından Yasin ”xfl0ud” Koç. 

 

”Selam, ben Yasin Koç. Oyun içi nickim xfl0ud, 17 yaşındayım ve 23 Aralık 2002 doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum, Lise 4 öğrencisiyim ve Grafik Tasarım okuyorum. Espor sahnesine tam olarak Sangal Esports ve Arena Bulls takımları ile girdim diyebilirim ama, öncesinde amatör olarak oynadığım takımlarda var. Boca Boston takımını iyi yerlerde göreceğinize eminim. Bizi takip etmeye ve destek olmaya devam edin^^.”

 

Counter Strike ile kaç yılında tanıştın?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Counter-Strike ile 17 Şubat 2015 tarihinde tanıştım, bugün 5. yılımı dolduruyorum. ^^

 

Espor ne zaman ve nasıl senin hayatında profesyonel bir iş seviyesine geldi?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Çok uzun zamandır bilgisayar oyunu ve FPS oyunu oynuyorum. Her zaman rekabetin içinde olmak ve oyunu sadece eğlenmek için değil, başarı elde edebilmek için oynamaya çalıştım. Her zaman hayatımın bir parçasıydı bu bölüm. Sürekli oynamaya ve daha da iyi olmaya devam ettim. Esporda gerçekten iyi işler yapmaya başladığım zamana örnek verecek olursak, şu anki kadromun kurulduğu zamandan sonrasında benim için büyük gelişmeler oldu diyebiliriz.

 

Espor kariyerinin en unutulmaz anını bizimle paylaşır mısın?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Bugüne kadar henüz büyük başarılar elde edemedim fakat, kariyerimdeki en unutulmaz anım HLTV profili oluşturabilmek diyebilirim. İnsanlık için küçük, Türk CS:GO oyuncusu için büyük bir adım ^^.

 

CS:GO’daki en sevdiğin iki silah nedir?

Yasin ”xfl0ud” Koç: CS:GO’da en sevdiğim iki silah klasik olarak AK-47 ve M4A4. İkisininde birbirinden farklı avantaj ve dezavantajları var. Yeni meta ile favorim T side’da AK-47, CT side’da ise SG 553.

 

Okul hayatı kariyerini nasıl etkiliyor?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Okul hayatım kariyerimin bir bölümünü etkiliyor diyebiliriz. Şu anda gelişimimi yavaşlatıyor ve genel olarak okul saatleri dışında takımla antrenman saatlerimiz olduğundan dolayı bireysel olarak gelişim sağlamakta sıkıntı yaşayabiliyorum. Şu anki bütün odağım espor olduğundan dolayı, okulumu hızlıca bitirip, bütün zamanımı espora vermeyi planlıyorum. Küçük bir not; şu an Lise 4’e gidiyorum ve senenin yarısı bitmiş durumda. Okulum bittikten sonra en az 2-3 sene boyunca esporda devam edip, bu işi ana mesleğim olarak yapmak istiyorum. Takımımla veya bireysel şekilde Avrupa arenasında oynamak istiyorum.

 

Oyun içi rolün nedir? Bu rolde oynamanın sorumlulukları ve zorlukları nedir?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Oyun içi rolüm Rifler. Biraz açmak gerekirse, rolümün gerektirdiği sorumluluklar; geriden oynayarak arkadaşlarıma gereken desteği sağlamak, oyunun ilerleyen veya kritik roundlarında başarılı clutch veya retake performansı göstermek. Tam olarak Support veya tam olarak Rifler oynamıyorum, en verimli performansı gösterebileceğim pozisyonlarda oynamaya çalışıyorum. Rolün zorluğu ise oyunun ilerleyen safhalarında diğer takım oyuncularının size iyi bir oyun alanı bırakamaması ve dolayısıyla roundlarda hiçbir etki gösterememeniz.

 

Ülkemizdeki CS:GO sahnesinin gelişmesi için bize sektördeki birkaç eksikten bahseder misin?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Benim görüşüm CS:GO sahnesinde espor her geçen gün daha da küçülüyor. Örnek vermek gerekirse; eskilere göre şu anda iyi ve büyük turnuva sayıları daha az. Eskisine göre takım oluşumları ve iyi oyuncu oluşumu çok az. Şu an Türkiye’de iyi işler yapabilen sadece birkaç takım ve oyuncu var. Bunun sebebi, sektörün Avrupa dalında çok gelişmiş olması. Takımlar Avrupa sektöründe başarı elde etmeye çalışıyor, Avrupa’ya açılan yollardan birini de ESL Türkiye sağlıyor diyebiliriz. Bunun dışında ESEA ve Faceit liglerinde her sezon seviye atlamaya çalışıyoruz.

Sektöre yatırım yok fakat, bu işi (en azından sonunda karşılığını alabileceğiniz, emeklerinizin boşa gitmeyeceğini bildiğiniz bir seviye varsa)  karşılıksız o seviyeye kadar yapabilecek oyunculara ihtiyacımız var. Şu anda kadromuzdan biri ayrılsa neredeyse hiçbir Türk oyuncunun bize ayak uydurabileceğini sanmıyorum. Çünkü oyuncular bir seviyeye kadar oynuyor ve dahasının gelmeyeceğine ( maddi olarak ) inanıp gelişmini ve bir şeyler yapma hırsını kaybediyor. Hobi olarak devam ediyorsa oynuyor, aksi taktirde oyunu bırakıyor.

Ek olarak, bu sektörde iyi işler yapmaya çalışan takımların/oyuncuların sıkıntısı ise internet problemi. Kendi hedef tahtasında ilerleyen bir takım Avrupa arenasında başarı yapmak istese bile EU turnuvalarına katıldığı zaman 70/80/90 pingi görebiliyor. Rakibin ise 5/10 pingi oluyor. Neredeyse arada 50 ila 80 arası ping farkı oluşuyor ve bu da baştan rakibe avantaj sağlıyor. Tabii ki küçük birşey fakat kartların eşit olmadığının kanıtlarından biri de budur.

MAJ3R’in de son zamanlarda Avrupa turnuvaları elemelerinde yaşadığı internet problemleri buna birebir örnek.

 

Senin çizdiğin yoldan gelen insanlara örnek olması için ‘’şunu keşke yapmasaydım’’ dediğin bir şey var mı?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Bugüne kadar yaptığım her şeyden memnunum. Yanlış yaptığım bir şeyi asla ikinci kere yapmam. Şu an gördüğüm kadarıyla, artık iyi oyuncu çıkmıyor maalesef. Oyuncuların oyun mantığı ve oyun bilgisi çok yanlış. Bunu aşılayan birisinin olması gerekiyor fakat bunu yapabilecek çok az kişi var. Bunun için kendilerini Türkiye içinde sınırlandırmamalılar. Avrupa liglerinden ( Bireysel hublardan bahsediyorum ) kendi tarzlarında oyuncular ile birleşip takım kurabilirler, dillerini geliştirebilirler. 

 

Boca Boston’ın ulaşmak istediği yer neresi?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Boca Boston’ın ulaşmak istediği ilk hedefi MDL. Önümüzdeki sezon veya bir sonraki sezon. Artık seviye atlamak çok daha zor çünkü, ESEA ligleri için elemeler kalktı. Bu sebepten dolayı, elinizde olan imkanlar ile birlikte gelişim sağlamak durumundasınız (çok iyi takımlar elemelerden slot elde edebiliyordu fakat, şu an en iyi takıma sahip olsanız bile, en alt seviyeden başlamak zorundasınız.). Benim bireysel hedefim ise, bu sezon ve önümüzdeki sezon ESL Türkiye Şampiyonası‘nı kazanmak ve Avrupa’ya açılabilmek için fırsatlar yakalamak. Aynı zamanda, bulunduğumuz Avrupa liglerinde her sezon daha iyi liglere kendimizi yükseltebilmek.

 

Kişisel olarak CS:GO ile ilgili hedefin veya hayalin nedir?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Normalde her zaman bir adım sonrasını düşünürüm. En basitinden, önümüzdeki en yakın lig maçını başarılı bir şekilde kazanmak. Önümüzdeki en yakın elemeden başarılı şekilde çıkabilmek gibi. Şu an için kendimi gördüğüm ve kendimi görmek istediğim ilk yer, 2020 ve 2021 senesi içinde en üst seviye değil ama, MDL seviyesinde, HLTV‘de top 40, top 50 seviyesinde görebilmek.

 

CS:GO’da oyuncu ekipmanlarının ne kadar etkili olduğunu herkes biliyordur. Oyunculara Kulaklık,Klavye,Mouse,MousePad ve Monitör önerecek olsan bunlar neler olurdu?

Yasin ”xfl0ud” Koç: Çok fazla ekipman değiştiren biri değilim, genellikle aldığım ekipmanları uzun zaman kullanırım. Şu an Mouse olarak Zowie EC2-A, Klavye olarak Razer Blackwidow, Kulaklık olarak HyperX Cloud 2, Mouse Pad olarak da Steelseries QCK+ kullanıyorum. Hepsinden memnunum ve hepsini önerebilirim, kullanmadığım ekipmanları öneremem^^.

 

Yasin ”xfl0ud” Koç’a bizi kırmadığı ve serimizin ilk konuğu olarak sizler adına hazırladığımız soruları cevaplandırdığı için çok teşekkür ederiz. 

 

Esporu daha fazla kişiye duyurmamıza yardımcı olmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir